Tvrdě jste pracovali, abyste si proklestili cestu tam, kde je vaše firma dnes. Aktuálně řešíte, komu svěříte své účty a přehled o vašich financích. Co tedy uděláte? Najmete si jen tak nějakého náhodného účetního, který se objeví na Googlu? Při najímání externího účetního je dobré vzít v úvahu několik věcí a je důležité, abyste si najali takového, který nabízí služby, jež potřebujete, za cenu, kterou si můžete dovolit. Abyste se při najímání externího účetního nedopustili zásadní chyby, zjistěte si před jeho výběrem tři věci uvedené níže:
1️⃣ Jaký je jeho styl komunikace, prezentace a práce?
V první řadě načerpejte dojmy. Napište si, zavolejte, dejte si videohovor, projděte si jeho webové stránky nebo komunikaci na sociálních sítích. Působil na vás přitom nekompetentně, u obsahu jeho webu jste tápali nebo vám padl do noty? Pokud je vám styl jeho komunikace blízký, příjemný, budete při vzájemné spolupráci ladit.
Dál si odpovězte, jestli se externí účetní při kontaktu zajímal o vaše podnikání a procesy ve firmě, uměl se vyptat na hospodářské jevy, které firma má, jestli ho zajímal rozsah účetních prací. Byl laxní nebo aktivně kladl relevantní otázky? Působil na vás důvěryhodně? Byl nepříjemně žoviální nebo příjemně uvolněný? Jak moc se vám zdál profesionální?
Jestli jste ještě „stará škola“ 📝, ověřte si, jestli mu vyhovuje fyzická výměna dokumentů, vedení šanonů, předávání výstupů v tištěné podobě. Jste „bezpapíráci“? 💻 Pak je základem zjistit, jestli podobně smýšlí i adept na vašeho účetního, komunikuje online a vzdálená připojení, elektronické archivy a cloudy jsou pro něj samozřejmost.
2️⃣ Jaké má vzdělání, zkušenosti, časové možnosti a zázemí?
Zjistěte si o externím účetním bližší údaje. Nebude sice vaším zaměstnancem, ale i tak se vyplatí mít představu o tom, jak se dostal k účetní profesi, jak dlouho se jí věnuje, jestli je účetní činnost jeho hlavním zdrojem obživy, jakou kapacitu a zástup za sebe v případě svého výpadku vám může nabídnout….
Neméně užitečné pro vaše rozhodnutí může být i dozvědět se o typu jeho zákazníků, podívat se na reference, zjistit si, jestli má zkušenosti s vaším oborem.
3️⃣ Jaká je jeho forma spolupráce a jeho cenotvorba?
Klaďte důraz na to, aby váš adept na účetního neměl problém probrat s vámi smluvní záležitosti vaší spolupráce. Nejste garážovou firmou a nehledáte přece garážovou účetní evidenci bez záruk. 😊 Dal vám váš kandidát k dispozici seriózní smlouvu o spolupráci? Pozitivní signál! 😊 Zajímejte se také o to, jestli váš adept pamatuje ve smlouvě na důvěrnost informací a staví se vyrovnaně k vzájemným právům, povinnostem a sankcím. Má profesní pojištění odpovědnosti?
V neposlední řadě by vám mělo být jasné, jak vám bude stanovena cena. 💸Umí vám to kandidát vysvětlit? Co vše je zahrnuto v případném paušálu a které služby se budou hradit extra a za kolik? Jak se budou řešit případné více nebo méně práce? Snažte se sami o strukturovanou poptávku, abyste si pak následně byli schopni snáze porovnat obdrženou nabídku s konkurencí.
Nejnovější komentáře